Jak leczyć depresję? Potrzebna Ci profesjonalna pomoc i wsparcie innych ludzi...

Depresja maniakalna

Depresja maniakalna to rodzaj choroby, charakteryzującej się występowaniem okresów depresji, na przemian z okresami manii. Wiadomo, że każdy z nas odczuwa zmiany nastroju, od umiarkowanego ożywienia do umiarkowanej senności, a jest to zależne przede wszystkim od okoliczności. Osoba, która cierpi na depresję maniakalną przechodzi przez krańcowe wahania nastroju, które nie mają nic wspólnego z danymi okolicznościami zewnętrznymi.

Charakterystyczne objawy depresji maniakalnej

Objawy tego rodzaju depresji mogą poważnie zakłócić chorej osoby, który przez to czuje się wyobcowany ze środowiska, w którym dotychczas normalnie funkcjonował. Dezorganizują życie tej osoby w pracy, szkole, a także zakłócają relacje z rodziną i przyjaciółmi. Oczywiście ten rodzaj depresji, jak każdej innej można leczyć, chociaż niestety wiele osób nie umie prawidłowo rozpoznać znaków ostrzegawczych, jakie daje ta choroba. Wykryta wcześnie można ją bardzo łatwo i skutecznie leczyć, a bez leczenia, jej objawy i sama choroba zaczną się intensywnie pogłębiać.

Do charakterystycznych objawów depresji maniakalnej należą następujące po sobie, w krótkim czasie, gwałtowne zmiany nastroju chorej osoby, po których jest ona niezwykle wyczerpana, psychicznie, a także fizycznie. W depresji maniakalnej okresy złego nastroju, jak również dobrego humoru mogą trwać całe tygodnie, a nawet miesiące. W odróżnieniu od normalnych, przytrafiających się chyba wszystkim wahań nastroju, w depresji maniakalnej są one o wiele bardziej intensywne i zaburzają zdolność chorej osoby do wykonywania jakichkolwiek, nawet najprostszych zadań.

Skutki nieleczonej depresji

Przeżycie takiego epizodu maniakalnego w depresji może spowodować, że osoba cierpiąca na depresję maniakalną może podejmować radykalne i nieprzemyślane decyzje, które mogą mieć niszczące dla niej skutki, gdyż takie nieprzemyślane decyzje są powodem rozpaczy oraz wstrętu do samego siebie. Każdy z takich epizodów charakteryzuje się innymi oznakami, ale jeśli chodzi o depresję maniakalną, to do najczęściej spotykanych objawów należą między innymi:

 • zaburzenia snu,
 • drażliwość,
 • ciągłe zmęczenie,
 • utrata energii,
 • zmęczenie,
 • problemy z koncentracją,
 • zaburzenia pamięci,
 • zmienny apetyt i waga,
 • poczucie beznadziejności,
 • zniechęcenie,
 • winy,
 • nicości,
 • fizyczna oraz psychiczna opieszałość,
 • a także myśli oraz próby samobójcze.

Rodzaje zaburzeń depresyjno-maniakalnych

Początkowy epizod maniakalny przeważnie pojawia się u chorych, w latach młodzieńczych lub we wczesnym okresie dorosłości. Niestety dosyć często jej objawy nie są prawidłowo diagnozowane, ze względu na ich delikatny i mylący sposób, ale jeśli specjalista prawidłowo zdiagnozuje te symptomy i odpowiednio szybko zostanie wdrożone leczenie, to istnieje możliwość, że chora osoba będzie mogła prowadzić satysfakcjonujące życie. Wyróżniamy kilka rodzajów zaburzeń depresyjno – maniakalnych, między innymi powinno się wymienić tutaj, takie jak:

 1. Mania, w tym czasie chore osoby mogą zachowywać się niezwykle lekkomyślnie, a więc szastają pieniędzmi, oddają się hazardowi i podejmują wiele nieprzewidzianych działań. Chore osoby w tej fazie odczuwają wzmożone przypływy energii i niezwykle łatwo wpadają w euforię
 2. Hipomania, to znacznie lżejsza postać manii, gdzie chory odczuwa euforię, przypływy energii oraz kreatywności i nie potrafi nad nimi zapanować. Ludzie odczuwający hipomanię umieją kontrolować swoje zachowania, dzięki temu nie tracą kontaktu z otaczającym ich światem;
 3. Depresja, gdzie ten stan jest niezwykle podobny do zwykłej depresji, ale oczywiście istnieją zasadnicze różnice pomiędzy epizodem depresyjnym w depresji maniakalnej, a normalną depresją. Dawniej obydwa te przypadki leczone były tak samo. Odpowiednie rozpoznanie tego etapu jest niezwykle istotne przy podejmowaniu leczenia, ponieważ zastosowanie leków przeciwdepresyjnych może tylko pogorszyć stan chorującej osoby i doprowadzić do manii, czy hipomanii, jak również osoba taka może przeżywać huśtawkę nastrojów;
 4. Epizod mieszany, to etap depresji maniakalnej, w którym występują wszystkie objawy manii, hipomanii oraz depresji.

Metody leczenia

Jeśli chodzi o leczenie depresji maniakalnej to w tym przypadku najważniejsze jest prawidłowe i wczesne rozpoznanie, bo tylko wtedy istnieje możliwość kontrolowania tej choroby. Osoby, które cierpią na ten rodzaj depresji nie muszą żyć w samotności, a wręcz przeciwnie mogą wieść całkowicie normalne życie, nie tylko rodzinne, ale również zawodowe. Jej odpowiednie leczenie, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych, jak również mocne wsparcie ze strony otoczenia oraz bliskich osób pozwalają na dosyć spokojne życie z chorobą dwubiegunową, choć oczywiście trzeba pamiętać, że nie będzie ono zbyt łatwe. Depresję maniakalną leczy się przy pomocy środków farmakologicznych, ale także dodatkową strategią w jej leczeniu jest samopomoc. Cierpiąca na ten rodzaj depresji, osoba również sama może złagodzić objawy choroby, poprzez ich świadome kontrolowanie, odpoczynek, odpowiednie odżywianie, czy także korzystanie z pomocy najbliższych. Powinna także starać się unikać stresów, gdyż dzięki temu może taka choroba osoba normalnie funkcjonować w środowisku pomimo swojej choroby.